Kosmetyki i zdrowie

Naturalny syrop z mniszka lekarskiego

W kalendarzu jeden z najpiękniejszych miesięcy w ciągu roku. Niestety pogoda za oknami i temperatura nie wskazuje, że rozpoczął się maj. Jednak narzekanie na pogodę nie sprawi, że szybko się zmieni, bo jakby tak było to najprawdopodobniej doskwierałyby już upały. Cieszmy się więc tym, co jest i spróbujmy wykorzystać to co przyniósł wyjątkowo zimny maj.

Właściwości mniszka lekarskiego

Na łąkach, trawnikach i w ogrodach z pewnością pojawiły się żółte kwiaty, nazywane pospolicie mleczem. A mlecz nie jest zwykłym chwastem, jest rośliną o leczniczych właściwościach. Mniszek lekarski, bo taka jest prawidłowa nazwa mleczu zawiera witaminy: A, B, C i D, a także kwasy organiczne, fitosterole, sole mineralne i wiele innych. Maj to najlepszy miesiąc, aby wykorzystać jego cenne dla zdrowia właściwości i przygotować np. syrop z mniszka lekarskiego, który sprawdzi się doskonale przy jesiennych i zimowych przeziębieniach. Zdrowa i smaczna jest również sałatka z młodych liści mniszka, ale o niej może innym razem.

Syrop z mniszka lekarskiego

Poniżej przedstawiam przepis na syrop z mniszka lekarskiego, który odkąd pamiętam przygotowywała w maju moja mama. Syrop jest naprawdę bardzo skuteczny, a do tego ma przyjemny smak i zapach więc jest odpowiedni dla dzieci w każdym wieku.

Składniki:

  • 420 sztuk kwiatów mniszka lekarskiego;
  • 3 cytryny;
  • 1 litr wody;
  • 1,5 kg cukru;

Wykonanie:

Kwiaty najlepiej zebrać w na wsi, w miejscach oddalonych od dróg. Koszyczki mleczu zalewamy wyciśniętym z cytryn sokiem. Następnie dolewamy wody i gotujemy przez około 10 min, od czasu do czasu mieszając, aż całość będzie wrzeć. Po zagotowaniu całość odstawiamy na 24 godz., po tym czasie odcedzamy płyn, dodajemy cukier i ponownie gotujemy przez 1,5 godz. na małym ogniu. Gorący syrop przelewamy do butelek lub słoiczków i szczelnie zakręcamy. Tak przygotowany syrop jest  pełni naturalny i można go podawać nawet maluszkom. Szczególnie skuteczny jest w walce z kaszlem, a także obrzękiem i bólem gardła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *