Kosmetyki i zdrowie

Testy alergiczne i ich rodzaje

Alergia nie jedno ma imię i objawia się ona na różne sposoby. Niekiedy sami możemy sami zdiagnozować lub przypuszczać na co jesteśmy uczuleni i  dzięki temu unikać uczulającego nas alergenu. Jednak wszelkie objawy alergiczne (zwłaszcza u małych dzieci) najlepiej skonsultować z lekarzem. W celu zdiagnozowania alergii przeprowadza się testy alergiczne.

Rodzaje testów alergicznych

Do podstawowych rodzajów testów alergicznych zalicza się testy z krwi oraz skóry, płatkowe oraz pokarmowe. Testy skórne przeprowadza się na ramieniu lub na plecach, wprowadzając krople alergenu i nakłuwa skórę. Jeśli po upływie 15-20 minut pojawi się bąbel świadczy to o alergii. Testy z krwi najczęściej wykonuje się u dzieci poniżej 3 roku życia oraz osób z bardzo silną alergią. Takie testy polegają na oznaczeniu przeciwciała IgE dla alergenów pleśniowych, roztoczowych oraz zwierzęcych i pyłkowych. Testy prowokacyjne stosuje się przy wyborze terapii odczulającej. Testy prowokacyjne polegają na rozpyleniu do nosa i ocenia się co uczula najbardziej. Określenie rodzaju alergii lekarz wywnioskuje po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz obejrzeniu zmian skórnych. Jeśli podejrzewamy jakiś rodzaj uczulenia u siebie lub swojego dziecka, wystarczy odpowiedzieć na kluczowych pytań. Taki test możemy przeprowadzić np. na stronie: https://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/.  Dzięki temu możemy wywnioskować czy potrzebna jest wizyta u specjalisty. Pamiętajmy, że do alergologa potrzebne jest skierowanie do lekarza rodzinnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *