Kosmetyki i zdrowie

Wrzody – objawy, które mogą o nich świadczyć

Wrzody żołądka to ubytek błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Mogą powstawać także w dolnej części przełyku, która również jest narażona na działanie kwasu żołądkowego. Najczęściej pojawiają się w tej części przewodu pokarmowego, gdzie występuje pepsyna, czyli enzym odpowiadający za trawienie białka. Ubytki spowodowane wrzodami mogą mieć różną wielkość i głębokość. W niektórych przypadkach, mogą przechodzić przez całą grubość ściany żołądka i dwunastnicy. Wrzody objawy mają dosyć charakterystyczne i niestety bardzo dokuczliwe i bolesne.

Wrzody – objawy

Do najczęstszych objawów wrzodów żołądka zalicza się zgagę, brak apetytu, wzdęcia i bóle brzucha. Pojawia się też ból pod mostkiem lub na środku brzucha zazwyczaj do 2-3 godzin po spożyciu posiłku. Ból brzucha spowodowany chorobą wrzodową opisywany jest jako: piekący i palący. Czasami występuje uczucie głodu, niekiedy towarzyszą mu: mdłości, wymioty, odbijanie, zgaga. W przypadku wrzodów żołądka objawy bólowe pojawiają się natychmiast po spożyciu, natomiast przy owrzodzeniu dwunastnicy ból pojawia się z rana, a zjedzenie posiłku łagodzi go na 2-3 godziny. W nocy i nad ranem bardzo często może pojawić się ssący i piekący ból żołądka nazywany też głodowym. Złagodzenie bólu głodowego przyniesie wypicie odrobiny mleka lub zjedzenie jakiejś małej, lekkiej przekąski. Gdy zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione objawy, należy udać się do lekarza, który skieruje nas na badanie endoskopowe, dzięki któremu można w stu procentach zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie metody leczenia. O leczeniu i objawach wrzodów przeczytamy też na: http://www.no-spa.pl/bole-zoladka/czym-jest-choroba-wrzodowa. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródło obrazka wyróżniającego: www.no-spa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *