Kosmetyki i zdrowie

Wszawica u dzieci – jak się jej pozbyć?

Wszawica u dzieci to duże zmartwienie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ogłoszenie o wszawicy pojawia się co jakiś czas na tablicach ogłoszeń w placówkach oświatowych do których uczęszczają nasze dzieci. Wszawica to problem, którego nigdy nie można bagatelizować, gdyż rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Wszawica u dzieci – jak z nią walczyć?

Wszawica u dzieci bywa trudna i uciążliwa w zwalczaniu. Dla większości osób jest to nadal bardzo wstydliwy temat, jednak w tym przypadku nie można czekać ani chwili i trzeba podjąć natychmiastową walkę z wszami. Ratunku powinniśmy szukać w każdej aptece, gdzie są dostępne preparaty bez recepty do zwalczania wszy na każdym etapie ich rozwoju. Preparaty do zwalczania wszawicy u dzieci i osób dorosłych (bo bardzo łatwo jest się nimi zarazić od pociech) mogą mieć postać szamponu, pianki lub płynu. Przed zastosowaniem preparatów na wszy koniecznie należy skonsultować się z farmaceutą oraz przeczytać ulotkę i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Leczenie farmakologiczne trzeba też wspomóc metodami mechanicznymi, do których zalicza się płukanie skóry głowy i włosów, ciepłym roztworem wody z octem. Skuteczne w walce z wszawicą u dzieci jest również wyczesywanie gnid gęstym grzebieniem lub używanie specjalnego grzebienia elektronicznego. Po takim zabiegu trzeba bardzo dokładnie zdezynfekować grzebień. W mieszkaniach i domach również trzeba dokładnie posprzątać, wyprać ubrania, pościel, ręczniki, pluszaki etc., a rzeczy i przedmioty których nie da się wyprać zamknąć w plastikowych workach/pojemnikach na 14 dni.

Profilaktyka wszawicy u dzieci

Jeśli zostaniemy poinformowani o wszawicy w przedszkolu lub szkole, trzeba zakupić specjalny preparat ochronny do włosów. Systematyczne sprawdzanie skóry głowy i włosów jest również wskazane. Długie włosy (zwłaszcza u dziewczynek) trzeba upinać i splatać. Należy też przestrzec dziecko aby nie pożyczało czapek, spinek, wsuwek i innych akcesoriów do włosów. Pamiętajmy, że jeśli u jednego członka rodziny wystąpi wszawica leczeniu muszą poddać się wszyscy domownicy.

Wszawica u dzieci to duże zmartwienie rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ogłoszenie o wszawicy pojawia się co jakiś czas na tablicach ogłoszeń w placówkach oświatowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *