Gry i zabawy

Zabawki edukacyjne – czyli nauka przez zabawę

To stwierdzenie jest stare i może nawet oklepane, ale prawdziwe i brzmi następująco: dobre zabawki bawią ucząc i ucząc bawią. Rodzice, którzy chcą aby ich dzieci  szybo się rozwijały oraz z ciekawością poznawały świat, powinni wybierać zabawki edukacyjne. Takie zabawki muszą być dostosowane również do wieku dziecka.

Jakie zabawki powinno mieć każde dziecko?

Zabawki  przede wszystkim powinny przynosić radość naszym dzieciom, a do tego muszą być bezpieczne. Mądrzy rodzice wiedzą, że należy kupować zabawki z różnych kategorii, które będą rozwijać zdolności i umiejętności oraz  ułatwiać nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami i opiekunami. Maluch powinien posiadać zabawki edukacyjne, do wspólnej zabawy np. z rodzicami oraz zabawki do przytulania, w końcu każdy będąc dzieckiem miał swojego ukochanego pluszka. Podczas zakupów nie należy kierować się tylko modą, która jak wiadomo szybko przemija, ale zwracać uwagę na jakość i przeznaczenie. Nie można zapomnieć, że zabawką dla dzieci są różnego rodzaju książeczki, kolorowanki, wycinanki, wyklejanki, kredki, farby etc., które wpływają na rozwój zdolności intelektualnych i manualnych. Lalki, misie, samochody również należą do grupy zabawek edukacyjnych.

Zabawki edukacyjne wspomagające rozwój dziecka

W teorii wszystkie zabawki są w stanie wspomagać rozwój dziecka, jednak  w praktyce nie są w stanie tego robić w równomiernym stopniu. Niektórymi zabawkami dziecko może bawić się tylko w jeden sposób, co może ograniczać kreatywność i wyobraźnię malucha. Zabawki edukacyjne mają pobudzać zmysły do pracy, stanowić obiekt zainteresowania oraz ćwiczyć mięśnie. Aby takie przedmioty były atrakcyjne dla maluchów muszą być kolorowe oraz wydawać różnego rodzaju dźwięki.  Do 6 miesiąca maluszki przede wszystkim leżą, dlatego najlepiej sprawdzają się zabawki wiszące. Mata edukacyjna, karuzele do łóżeczka, grzechotki i maskotki  wiszące będą intrygować  maleństwo. Małe dzieci od 6 miesięcy do 2 lat najbardziej zainteresowane są zabawkami interaktywnymi, to właśnie na nich są w stanie na dłużej skupić swoją uwagę. Po wyżej 2 roku życia warto inwestować w zabawki, które wspomagają rozwój umiejętności manualnych. Klocki, gry, piłki, narzędzia czy naczynia, układanki oraz kolorowe książeczki bardzo interesują ciekawe świata dwu i trzylatki. Jednak każdy doświadczony rodzic wie, że dzieci najbardziej zainteresowane są przedmiotami, które nie są zabawkami. Ponadto warto pamiętać, że nawet najwspanialsze, najdroższe i najmodniejsze zabawki nie zastąpią miłości i uwagi rodziców, która jest najważniejsza w prawidłowym rozwoju dziecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *