Kosmetyki i zdrowie

Pierwsze karmienie – kiedy zacząć karmić piersią?

Karmienie piersią to najzdrowsza i najlepsze metoda karmienia niemowląt i to nie ulega żadnej dyskusji. Każda przyszła mama musi o tym wiedzieć, zapewne też każda zadała sobie pytanie kiedy zacząć karmić piersią, czy istnieje jakiś określony czas itp. Warto wiedzieć jak przebiega pierwsze karmienie, aby nie było ono stresujące.

Pierwsze karmienie piersią – co trzeba o nim wiedzieć?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań pierwsze karmienie piersią najlepiej zacząć od razu po porodzie, jeszcze przed rozpoczęciem pielęgnacji noworodka. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ma ono ogromny wpływ na naturalne karmienie w przyszłości. Nowo narodzone dziecko kładzione na brzuchu mamy odruchowo szuka jej piersi, ma również wrodzony odruch ssania. Na sali porodowej możemy również liczyć na fachową pomoc położnej, która pomoże w razie ewentualnych trudności. Maluszek tuż po przyjściu na świat jest gotowy do nauki ssania, dlatego najlepiej podjąć próbę pierwszego karmienia w przeciągu dwóch pierwszych godzin po urodzeniu. Kontakt „skóra do skór” tworzy niesamowitą więź, dziecko czuje zapach skóry swojej mamy oraz bicie jej serca, a to daje poczucie bezpieczeństwa. Po około dwóch godzin od porodu noworodek uspokaja się i chce spać.

Młode mamy nie powinny martwić się, że w pierwszych dniach po porodzie mają mało pokarmu. W pierwszych godzinach po porodzie maluch karmiony jest tak zwaną siarą, którą organizm zaczyna wytwarzać w ostatnich dniach ciąży. Siara to bardzo wartościowy pokarm i co ważne „żywą szczepionką”. W tym pierwszym pokarmie jest stosunkowo mało wody, cukru i tłuszczu, a bardzo dużo białka oraz przeciwciał. Siara jest niezwykle gęsta i wypływa z brodawki sutkowej pojedynczymi kroplami. Kiedy pozwolimy dziecku ssać pierś tak często jak potrzebuje, to przezroczysta żółtopomarańczowa siara stopniowo robi się coraz rzadsza i bielsza i zamienia się w mleko.

Coś dla ciekawych

Jeśli szukacie jeszcze innych informacji, zajrzyjcie do tego artykułu – https://www.mamakreatywna.pl/pozycje-karmienia-piersia/. Sama dowiedziałam się z niego kilku ciekawych rzeczy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *