Kosmetyki i zdrowie

ZSO – zespół suchego oka

Zespół suchego oka czyli w skrócie ZSO, to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu. Niestety z  tą dolegliwością spotykamy się coraz częściej, pojawia się ona nawet u dzieci, a winny jest styl życia i nadmierne korzystanie w urządzeń elektronicznych emitujących światło. Tak, tak korzystanie z smatfonów, tabletów, laptopów itp. sprzyja temu schorzeniu. Warto wiedzieć jakie są główne przyczyny i objawy zespołu suchego oka oraz jak leczyć i zapobiegać.

 Przyczyny zespołu suchego oka

Suche oko może być objawem innych chorób jak i powstawać z niewiadomych przyczyn. ZSO występuje u osób cierpiących na choroby reumatyczne,  także osób z autoimmunologicznym zespołem pęcherzowym. Suche oko, doskwiera też częściej osobom, które ukończyły 40 rok życia (gdyż oczy naturalnie wydzielają już mniej łez), a także u kobiet po menopauzie. Zespół suchego oka pojawia się też u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, która powoduje, że organizm wydziela mniej łez i modyfikuje ich skład. Choroby ogólnoustrojowe takie jak: cukrzyca, schorzenia tarczycy, czy trądzik różowaty i nowotwory złośliwe także powodują zespół suchego oka. ZSO powodowany jest też przez zanieczyszczenie powietrza, klimatyzację, dym nikotynowy, chlor np. na basenie, noszenie soczewek kontaktowych oraz długotrwałą pracę na komputerze, używanie smartfonów i tabletów. Pracując przy komputerze, czytając czy wpatrując się w monitory nie mrugamy, przez co spojówka szybciej wysycha i pojawia się przekrwienie i pieczenie oczu.

Objawy zespołu suchego oka

Jednym z najistotniejszych objawów suchego oka jest jest upośledzenie wydzielania łez,a łzy nawilżają gałkę oczną i oczyszczają ją z różnych zanieczyszczeń oraz sprawiają że ostro widzimy. Brak dostatecznej ilości łez sprawia, że nasze oczy są bardziej narażone na zanieczyszczenia, bakterie i grzyby. Pojawia się suchość spojówek, a niekiedy nawet suchość błon śluzowych nosa i gardła (do takich sytuacji dochodzi gdy wysycha rogówka). Do typowych objawów ZSO zalicza się tzw. uczucie pisku pod powiekami, zmęczenie i ciężkość powiek. Swędzące i piekące oczy, to kolejne objawy schorzenia. Przekrwione oczy również świadczą o niewystarczającej ilości łez, a czasami przejściowo pojawia się widzenie jak przez mgłę. W cięższych przypadkach tego schorzenia może pojawić się nawet światłowstręt i silne swędzenie oczu. Dolegliwości zespołu suchego oka nasilają się zwłaszcza nocą, gdyż wówczas w naturalny sposób organizm wydziela mniej łez. Objawy mogą się też nasilać podczas długotrwałej pracy przy komputerze, pracy w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz gdy jest suche powietrze i wieje wiatr lub podczas długotrwałego prowadzenia auta. Łzawienie oczu w przypadku tej choroby nie występuje.

Leczenie zespołu suchego oka 

Leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na aplikacji kropli nawilżających lub sztucznych łez. Można również stosować maści nawilżające. Pamiętać jednak trzeba o prostych nawykach, takich jak częste mruganie powiekami, zamykanie oczu na kilka sekund. W pomieszczeniach w których przebywamy trzeba również zadbać o odpowiednią temperaturę, gdyż gorące powietrze wysusza oczy, a jeśli jest to konieczne ustawić nawilżacz. Ważne jest aby rozsądnie korzystać z klimatyzacji. Przekrwione oczy potrzebują aplikacji specjalnych kropli domykających naczynka, a do tego nawilżenia. Suche oczy powinny unikać też dymu nikotynowego, smogu i innych pyłów oraz zanieczyszczeń. Jednak jeśli wyżej wymienione zabiegi nie będą wystarczająco skuteczne, koniecznie trzeba udać się do okulisty ponieważ nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Lekarz może zamknąć punkty łzowe za pomocą mikroskopijnych koreczków. Taki zabieg trwa kilka minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym (do oczu zapuszczane są krople znieczulające). Ujścia kanalików łzowych znajdują się na brzegu dolnych powiek, dzięki czemu okuliście łatwo jest do nich dotrzeć. W zależności od zaawansowania choroby i jej objawów specjalista może założyć koreczki czasowe lub stałe. Czasowe są zbudowane z kolagenu, hydrożelu lub innych materiałów syntetycznych, które z czasem się rozpuszczają. Stałe zatyczki kanalików łzowych stosuje się u osób które cierpią na choroby ogólnoustrojowe. Można je nosić przez kilka lat jak i przez całe życie. Kolejną metodą leczenia zespołu suchego oka, jest laserowe zamknięcie kanalików łzowych. Trzeba pamiętać, że proces leczenia suchego oka może być długotrwały. Nawilżanie oczu za pomocą sztucznych łez nawet co 1-2 godziny przynosi ulgę i poprawia ostrość widzenia, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *